Czy moje dziecko jest uzależnione od internetu?

Internet ma dużo zalet i może wnieść w życie naszego dziecka wiele dobrego, ale pod warunkiem, że korzystamy z niego bezpiecznie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jakim olbrzymim zagrożeniem może być Internet. Oficjalnie nie przyjęto jeszcze nazwy dotyczącej uzależnienia od Internetu, ale gdy to nastąpi prawdopodobnie choroba ta będzie największą XXI wieku.

Co znaczy bezpieczne korzystanie z Internetu?

Tak naprawdę nie ma dokładnie sprecyzowanej odpowiedzi na to pytanie, aczkolwiek jest kilka czynników wpływających na to, aby nasze dziecko nie uzależniło się od Internetu, czy komputera. Pamiętajmy, aby komputer w naszym domu był ustawiony w miejscu widocznym dla nas, ustalajmy z dziećmi po jakich stronach mogą serfować, a jakie są zabronione. Żelazną zasadą każdego domu powinien być czas wyznaczony na korzystnie z komputera, godzina dziennie całkiem wystarczy.

Dzieci uzależniają się szybciej od dorosłych, ponieważ nie są jeszcze całkiem rozwinięte emocjonalnie, co nie znaczy że dorośli nie mają tego problemu, ale to już w innym artykule. Bardziej podatnymi na uzależnienie są dzieci cechujące się niską samooceną i mające trudności w nawiązywaniu kontaktów.

Objawy uzależnienia od internetu i komputera

Jeżeli kiedykolwiek ktoś zadał sobie pytanie, czy moje dziecko jest uzależnione od Internetu? Powinien zrobić test opracowany przez dr. Kimberly Young, a pięć twierdzących odpowiedzi wystarczy za odpowiedz pozytywną na nasze pytanie: zmniejszenie bezpośredniego kontakty z rówieśnikami, zwiększenie urywania kontaktów w realnym świecie, odcięcie emocjonalne od świata zewnętrznego, zmiana sposobu wysławiania się dziecka dotyczące zdrowia: zarywanie nocy, zaniedbywanie posiłków, bóle głowy, pogorszenie wzroku, podatność na infekcje, nadpobudliwość, bezsenność. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, po zdaniu sobie sprawy, że nasze dziecko jest uzależnione, to odciąć go od komputera i Internetu. Następnym krokiem jest obserwacja i pomoc psychologiczna w razie potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Jak na Allegro zyskać przewagę nad innymi sprzedawcami?

Allegro to największy i najbardziej znany w Polsce portal sprzedażowy. To właśnie tam swoją przygodę z handlem internetowym rozpoczyna najwięcej małych firm. Obecnie swoje konta posiada tutaj ponad 120 tysięcy podmiotów gospodarczych. Oznacza to ogromną konkurencję, która w większości przypadków opiera się na walce cenowej. Co więc należy robić aby się wybić i zarabiać satysfakcjonujące […]

Czy przyszłość kin jest zagrożona?

Ogromna i wciąż rosnąca popularność serwisów takich jak Netflix, filmy i seriale dostępne w każdej chwili za 1 kliknięciem, tysiące twórców internetowych. Biorąc pod uwagę taką sytuację, mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach klasyczne sale kinowe powoli odchodzą do lamusa. Ile w tym prawdy? Jaka jest prawda? Sale kinowe, to nie tylko możliwość obejrzenia […]