Jaki dysk wybrać? Porównanie SSD vs HDD

Kiedyś zbyt wielkiego wyboru nie było. W sprzedaży dostępne były właściwie wyłącznie dyski twarde HDD. Mogliśmy je porównywać jedynie w oparciu o pojemność, niezawodność, kulturę pracy.

Nowy gracz na rynku

Od jakiegoś czasu na rynku pojawiła się jednak ciekawa alternatywa: szybkie dyski SSD. Technologicznie różnią się one od dysków twardych HDD. W tych mamy wirujące dyski i głowicę. Mechanizm ten jest podatny na wstrząsy i uderzenia, a bywa, że i jest dość głośny. Technologia ta była rozwijana jednak przez wiele lat, stąd obecnie dostępne w sklepach dyski twarde HDD to konstrukcje sprawdzone, a niejednokrotnie odznaczające się wysoką kulturą pracy. Obok niewątpliwych zalet szybkich dysków SSD nie można jednak przejść obojętnie. Działają one znacznie szybciej i są odporniejsze. Do tego są idealnie ciche. Żadnego chrobotania, znanego z dysków HDD. Ich wymiary także są mniejsze, co dobrze sprawdza się w małych laptopach.

Czy dyski SSD mają wady?

Mają też jednak swoje wady, o których zapominać nie możemy. Przede wszystkim są droższe i zwykle oferują mniejsze pojemności, niż dyski HDD. Jako magazyn dużej ilości danych wciąż jednak lepiej sprawdzi się stary, dobry dysk talerzowy. Pierwsze dyski SSD bywały też dość awaryjne. Było to o tyle bolesne, że dyski twarde HDD zwykle ostrzegają nas, nim wyzioną ducha. Z obudowy komputera przed katastrofą zwykle dochodzą niepokojące dźwięki, wskazujące, że z naszym dyskiem dzieje się coś niedobrego. Dyski SSD zwyczajnie pewnego dnia przestają działać, a nasze dane przepadają. Technologia została jednak z czasem dopracowana i żywotność dysków SSD znacząco wzrosła.

Nie trzeba decydować się na jedno

Obecnie wiele osób decyduje się na rozwiązanie mieszane, pozwalające skorzystać z zalet obu typów dysków. Na dysku SSD instalują system operacyjny, programy, gry i najczęściej używane dokumenty, a znaczne ilości pozostałych danych przechowują na dodatkowym, twardym dysku. Dzięki temu uzyskać można połączenie szybkiej i cichej pracy z dużą przestrzenią dyskową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *